Madycyna i psychologia a kolory

Wpływ koloru czerwonego

kolor czerwony

Jak dowiedli naukowcy, kolor czerwony to barwa w największym stopniu wpływająca na ludzką psychikę. Dlatego też , nie powinno się malować pomieszczeń na czysty czerwony- lepiej zdecydować się na stonowane, pastelowe bądź też ciemniejsze tony koloru. więcej »



Wpływ koloru niebieskiego

kolor niebieski

Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się nam przede wszystkim z duchownością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, w których to leżeliśmy na zielonej trawie, obserwowaliśmy białe obłoki przesuwające ... więcej »



Wpływ koloru zielonego

kolor zielony

Biorąc pod uwagę psychologiczne znaczenie barwy zielonej, ma ona kojący wpływ na nasz układ nerwowy, a więc pośrednio na zachowanie się człowieka. Działa uspokajająco i pozwala się rozluźnić oraz oderwać od codziennych spraw. Dlatego też ludzie pracujący w budynkach szpitalnych często ... więcej »

Wpływ koloru granatowego

kolor granatowy

Jeśli chodzi o wpływ granatu na psychikę człowieka to ma on charakter dyscyplinujący. Przebywając w pomieszczeniu o ścianach w tym kolorze, mamy szansę pozbierania myśli i zastanowienia się nad dręczącymi nas sprawami. Granat nosi miano „najmądrzejszej” barwy. Dlatego też utożsamiany jest z wysoko wykształconymi ... więcej »



Wpływ koloru żółtego

kolor żółty

Jak wykazały badania, kolor żółty to ulubiona barwa osób, które są świetnymi doradcami, potrafią wysłuchać i wspomóc, jednak nie oczekują w zamian tego samego. Wolą sami pozostać ze swoimi problemami i w jakiś sposób sobie z nimi poradzić. Pomimo tego, osoba, która wybiera kolor żółty jest towarzyska, wesoła, rozmowna ... więcej »



Wpływ koloru brązowego

kolor brązowy

Kolor brązowy ma w sobie mnóstwo powagi, dodaje otuchy i wspiera. Z drugiej strony może jednak pozbawiać pewności siebie i dawać odczucie ociężałości i przygnębienia. Brąz to kolor pustyni, Afryki i krajów gorących dlatego też daje mnóstwo możliwości jeżeli chodzi o aranżację mieszkania. Brązowe ściany uspokajają, dlatego też ... więcej »

Wpływ koloru pomarańczowego

kolor pomarańczowy

W znaczeniu psychologicznym, pomarańczowy to kolor przywracający pozytywne myśli. Naukowcy udowodnili, że jest to barwa mająca właściwości lecznicze, pomagająca przywrócić wiarę w siebie i uzyskać pogodne nastawienie do życia. Dlatego też, zaleca się, aby pomieszczenia, których spędza się sporo czasu, posiadały w swoim wystroju kilka elementów w tej właśnie barwie. więcej »

Wpływ koloru różowego

kolor różowy

W znaczeniu psychologicznym, różowy to kolor osób pewnych siebie, odważnych, nie bojących się ryzykować. Pomimo swojego delikatnego i przyjemnego odcieniu, barwa nie jest odpowiednia dla osób, podłamanych psychicznie. Może bowiem je przytłaczać i pogłębiać złe samopoczucie. Z drugiej strony, róż to kolor dla osób, które potrzebują bliskości, ciepła, miłości i zainteresowania ze ... więcej »

Wpływ koloru białego

kolor biały

Według naukowców, kolor biały może u niektórych osób wywoływać bóle i zawroty głowy oraz oślepiać. We wschodnich krajach, biel kojarzona jest z pogrzebem i śmiercią, a na zachodzie wręcz przeciwnie- z weselem. Człowiek opisujący siebie barwą białą jest egocentryczny, samotny oraz ma zbyt niskie poczucie własnej wartości. więcej »



Wpływ koloru czarnego

kolor czarny

Podchodząc do czerni w aspekcie psychologicznym, budzi ona w ludziach raczej negatywne emocje. Kojarzy się bowiem z ciemnością, cierpieniem, złem, zimnem i śmiercią. W kulturze Chin uznana została za kolor zdrady i grzechu. Jest domeną depresji i braku kontaktu... więcej »